hlava
z čeho pletu
.........................................................................................................................................................................................................................................................................

Moje výrobky jsou výhradně z pedigu, což je vnitřní část tropické liánovité palmy Calamus rotang (ratan), která roste v neproniknutelných dešťových pralesech tropických zemí, jako je například Indonésie. Po složitém zpracování je u nás k dostání v podobě dlouhých světlých prutů, jejichž výhoda je nejen délka, ale také stejnoměrná tloušťka.
K dostání je pedig od tloušťky 1mm až po 10mm. Já osobně nejčastěji pletu s průměrem 2,25mm. Průměr 1mm využívám na výrobu zvonečků, rybek a na oplet lahví. Průměr 5mm používám na dna demižonů nebo košíků, které mají pletené dno.

K výpletům používám:

  1. pedigové šény - jsou k dostání v rozměrech 5-6mm, 4mm, v přírodním provedení, bělené nebo kouřové (zbarvené dohněda)
  2. kukuřičný provázek – je vyrobený ze smotaného kukuřičného šustí
  3. LH šňůra - vyrábí se ze sušené lodyhy mořské trávy (zostera marina) rostoucí pod hladinou moře.
  4. vodní hyacint
  5. vrbové pásky

Barevné variace pedigu
Pedig barvím obyčejnými barvami na textil (Iberia, Duha).

Dýnka
Dna, se kterými nejčastěji pracuji jsou vyrobena ze sololaku. Na větší podnosy, nebo když nechci mít celé dno přelepené ubrouskem, tak používám dna z překližky. Jinak tedy na dna lepím ubrousky, které pak ještě 2x přelakuji.

Pletení z pedigu
K pletení potřebujeme navíc ještě kleště, které dokážou přestřihnout proutky pedigu (já osobně používám zahradnické nůžky), také šídlo, šroubovák, nebo jehlici a pravítko. Samotné pletení je velmi jednoduché, jen se pořád musí myslet na to, aby byl pedig neustále vlhký. Pokud bychom pletli se suchými proutky, tak by se nám pedig lámal a byl by tuhý.